Brykietowanie miskantusa (cz. 2)

…miskant doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji brykietu opałowego. Nie wymaga przy tym suszenia, co oznacza, że może być brykietowany bezpośrednio po zbiorze

 

MISKANTUS JAKO ALTERNATYWNY SUROWIEC OPAŁOWY

Jak wspominaliśmy w części 1, miskantus stanowi odnawialne źródło energii. Już 1 kilogram suchej masy uzyskanej z tej rośliny zastępuje około 0,4 litra oleju napędowego. Mówi się, że biomasa z tej właśnie trawy może być używana zamiennie z węglem brunatnym jako substrat do produkcji gazu opałowego i etanolu. Przy spalaniu miskantusa uzyskujemy wartość energetyczną porównywalną z wartością energetyczną twardego drewna opałowego. Całkiem korzystnie wypada również stosunek między siarką a węglem, a także stosunkowo niewielka zawartość składników popielnych z charakterystyczną wysoką zawartością tlenku krzemu.

Dodatkową ciekawostkę stanowi waga. Bowiem ciężar właściwy (g/cm3) biomasy z miskantusa olbrzymiego jest wyższy. Tym samym znacznie mniejsza objętość surowca może jednorazowo trafić do komory spalania. Z czym się to wiąże? Daje nam to możliwość wykorzystania kotłów o małych rozmiarach.

 

BRYKIET Z MISKANTUSAMiscanthus_BSX14_m-12.2015

Według źródeł, miskant doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji brykietu opałowego, nie wymagając przy tym suszenia (może być brykietowany bezpośrednio po zbiorze). Brykiet z tej trawy charakteryzuje się dużą wartością opałową, jest twardy i zwarty. Nie rozwarstwia się nawet po rocznym okresie składowania. Pali się długo, szybko uzyskując ustawioną na piecu temperaturę, co potwierdza wysoką kaloryczność materiału z którego został wyprodukowany.

 

PRZEKONALIŚMY SIĘ SAMI

Wszystko to brzmiało dla nas tak pięknie, że aż mało realnie. Postanowiliśmy więc przeprowadzić własne testy na miskancie. Ciekawiło nas czy posiadane przez nas informacje są prawdziwe i można na nich polegać.

DSC_3287Oto efekty naszych badań.
Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną zabraliśmy się do pracy. Miskant załadowaliśmy na stół podawczy i po usunięciu sznurków wprowadziliśmy do rozdrabniacza. Otrzymaliśmy dobrej jakości sieczkę, a rozdrabnianie odbywało się bez zakłóceń. Samo brykietowanie również przebiegało stabilnie, a średnia wydajność brykieciarki BIOMASSER® DUO typ BS214 wyniosła od 134 do 190 kilogramów brykietów na godzinę . Brykiet wysuwał się równomiernie i był prawidłowo uformowany.

Próby zakończyły się nader pomyślnie, a do teorii dołączyła praktyka. Z czystym sumieniem możemy dopisać miskanta do naszej listy materiałów świetnie nadających się do brykietowania.

 

Źródła:

www.miskantolbrzymi.net/index.php?name=pochodzenie
www.biomax.com.pl/miskant_olbrzymi
www.energia.wortale.net/biomasa,ac149/rosliny-energetyczne-miskant-olbrzymi,1709
www.agroenergetyka.pl/?a=article&id=23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *