Chcielibyśmy dziś rozpocząć temat zyskujący ostatnio coraz większą popularność, czyli alternatywne sposoby uzyskiwania energii. Jakiś czas temu popularność zyskała metoda brykietowania słomy, jako zagospodarowania odpadów rolniczych, które pozostały nam po zbiorze zbóż. Dziś powiemy krótko o miskantusie, czyli roślinie którą można do takiego brykietowania wykorzystać zamiast słomy.
DLA MAŁOWTAJEMNICZONYCH
Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytanie, czyli co to takiego miskant (miskantus)?
Niektóre z roślin uprawnych mają właściwości energetyczne, czyli w całości przeznacza się je w celu pozyskania energii. Taką właśnie rośliną jest bardzo okazała i wieloletnia trawa kępowa – miskant olbrzymi z łaciny zwany miscanthus x giganteus. Miskantus jest rośliną mało kłopotliwą jeśli chodzi o jej uprawę. W naszym klimacie nie posiada również naturalnych szkodników, które mogłyby zaszkodzić jej wzrostowi. Gatunek ten (a w zasadzie mieszaniec międzygatunkowy) określa się mianem sterylnego, ponieważ nie wytwarza on nasion na drodze generatywnego rozmnażania. Może się on rozmnażać jedynie wegetatywnie poprzez podział podziemnych kłączy lub poprzez otrzymane sadzonki z kultur „in vitro”.
O ZALETACH MISKANTU SŁÓW KILKA
Kiedy tak naprawdę przyda nam się wspomniany już miskant?
- Kiedy mamy problemy z erozją gleby. Dzięki swojemu mocno rozwiniętemu i zwartemu systemowi korzeni roślina ta stanowić może zabezpieczenie erozyjne. Szczególnie jeśli chodzi o tereny pochyłe.
MAŁA RADA: jeśli twój dom stoi na skarpie – posadź miskant. - Kiedy zależy nam na względach estetycznych roślinę tę można uprawiać jako ozdobną. Świetnie będzie się prezentować i wyróżniać niebanalnym wyglądem w naszych ogrodach.
- Kiedy chcemy poprawić warunki środowiskowe panujące w naszym otoczeniu. Miskant ma bowiem zdolność do oczyszczania gleby z pierwiastków metali ciężkich. Dzięki tym właściwością często jest uprawiany na terenach zdegradowanych przemysłowo, w okolicach miejskich czy gminnych ujęć wody pitnej.
PODPOWIEDŹ: jeśli masz wątpliwość co do czystości ziemi w swoim ogrodzie – posadź miskant. - Kiedy szukamy świetnej i organicznej alternatywy surowca do różnego rodzaju produkcji. Miskant posiada sporą zawartość celulozy i ligniny, a jego sucha masa jest właśnie wykorzystywana jako substrat przy produkcji między innymi: materiałów budowlanych, izolacyjnych, rolniczych, nawozów kompostowych, opakowań i wielu innych.
- Jednak jedną z najistotniejszych dla nas zalet miskantusa stanowi wykorzystywanie go jako biomasy do produkcji opału, czyli jako odnawialnego źródła energii.
O tym w jaki sposób można tę roślinę wykorzystać w celu uzyskania energii cieplnej powiemy w kolejnej części artykułu, na który już teraz gorąco zapraszamy!
Źródła:
www.miskantolbrzymi.net/index.php?name=pochodzenie
www.biomax.com.pl/miskant_olbrzymi
www.energia.wortale.net/biomasa,ac149/rosliny-energetyczne-miskant-olbrzymi,1709
www.agroenergetyka.pl/?a=article&id=23