Brykiety – różne zastosowania w zależności od twardości

BIOMASSER® umożliwia producentom brykietów regulować jego twardość

Czym jest brykiet? Najprościej mówiąc, jest to materiał opałowy, który można uzyskać praktycznie z każdej formy palnych składników, począwszy od torfu, trocin, miału drzewnego czy słomy, które zostają sprasowane w maszynie bez udziału jakiejkolwiek substancji klejącej. Brykiet dostarcza bardzo dużo ciepła spalając się w całości. Ma też szerokie spektrum zastosowań – od indywidualnych potrzeb po kotłownie zasilające całe sieci.

Dzięki technologii BIOMASSER® możemy wyprodukować brykiety z biomasy niedrzewnej, której wilgotność wynosi od 10% do 30%. Najczęściej jako materiału wsadowego używamy słomy, która należy do proekologicznej grupy paliw. Co więcej BIOMASSER® umożliwia producentom brykietów regulować jego twardość. Na stabilizatorze wprowadzającym brykiet znajdują się obciążniki. W zależności od ich konfiguracji możemy produkować brykiety w formie twardszej lub luźniejszej.

Brykiety twarde są idealne do naszych domowych potrzeb. W swojej strukturze podobne są do drewna, dlatego są dla niego świetną alternatywą. Taki brykiet jest bardzo łatwy i prosty w przechowywaniu. Wyróżnia go wysoka kaloryczność, dzięki czemu podczas procesu spalania w kominku czy kotle zużywa się mniejszą ilość paliwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że należy go raczej żarzyć niż palić. Powinniśmy zwrócić też uwagę na to, jakiej jakości brykiet stosujemy. Liczą się takie cechy jak ziarnistość materiału, zapach czy też czystość surowca.

Mniej wymagający możemy być w stosunku do przestrzeni gospodarczej czy kotłów z podajnikiem. Twardy brykiet zablokowałby się w podajniku ślimakowym, który podaje brykiet do komory spalania, co skutkowałoby brakiem ogrzewania. Dlatego ten o mniejszej twardości jest dobrym produktem dla elektrociepłowni, którym nie zależy na zbitej masie ani kształcie. Taki brykiet powinien być miękki by można było go łatwo złamać i zmielić do dalszego spalenia w profesjonalnym kotle.

 

1 komentarz do “Brykiety – różne zastosowania w zależności od twardości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *