Brykieciarka nie zużywa wiele energii – na cały proces produkcji wystarczy jedynie
od 60 do 80 kWh na tonę gotowego brykietu
BRYKIECIARKI SŁOWEM WSTĘPU
W dzisiejszych czasach, kiedy Unia Europejska wprowadza coraz bardziej rygorystyczne wymogi jeśli chodzi o ochronę środowiska, wzrasta równocześnie świadomość ludzka w kwestii problemów związanych z gospodarką odpadami i tym jak sobie z nimi radzić. Nic też dziwnego, że również w Polsce sukcesywnie wzrasta zainteresowanie tematyką wykorzystania substratów odpadowych i przetwarzania biomasy stałej takiej jak brykiety. Żeby jednak takimi substratami lub samą biomasą móc się zająć i uzyskać gotowe do wykorzystania na przykład w naszych gospodarstwach brykiety, potrzebny jest na początek niezawodny i stworzony specjalnie do tego celu wysokiej jakości sprzęt. O czym mowa? Oczywiście o brykieciarkach. Już od pewnego czasu temat brykieciarek zajmuje czołowe miejsca na forach dyskusyjnych wśród osób, które ochronę środowiska i ekologiczne rozwiązania stawiają na wysokiej pozycji. Każdy z nas chcąc zająć się opłacalną i zgodną z odgórnymi wymogami obróbką i przetworzeniem biomasy powinien być świadomy odpowiedzialności jaka spoczywa na sprzęcie, dzięki któremu taka obróbka jest w ogóle możliwa.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej działaniu brykieciarek BIOMASSER®, by poznać sekret ich wzrastającej popularności.
NA JAKIEJ ZASADZIE DZIAŁA BRYKIECIARKA BIOMASSER®?
Jak działają nasze brykieciarki Biomasser®? Najpierw wrzuca się do ich zbiornika rozdrobnioną słomę, a następnie mieszadło podaje sieczkę do komory śrubowej. To w niej właśnie następuje podgrzanie i ściskanie materiału. Brykiet, który w ten sposób powstaje, wyprowadzony zostaje na zewnątrz. W efekcie otrzymujemy tanie, ekologiczne paliwo, które z powodzeniem zastępuje nam węgiel opałowy.
CO WYRÓŻNIA BRYKIECIARKI BIOMASSER® NA RYNKU?
Wyróżnia je przede wszystkim pierwsze w Europie Świadectwo Weryfikacji nr VN 20140001, które oznacza, że to co producent podaje odnośnie wydajności, wilgotności surowca itd. jest sprawdzone przez niezależnych ekspertów. BIOMASSER® – to jedyna taka technologia w Europie posiadająca potwierdzone parametry wydajnościowe, energetyczne, czy wilgotnościowe odnośnie materiału wsadowego. Ponadto jest to wygodne w użyciu „w terenie” urządzenie mobilne. Nie zużywa ono wiele energii, bo na cały proces produkcji wystarczy jedynie 60-80 kWh/tonę. Ponadto warto podkreślić, że to jedna z niewielu maszyn, którym wystarcza większy zakres wilgotności surowca (10-30%). Oznacza to tyle, że nie potrzeba dodatkowo suszyć surowca, co wiąże się z budową suszarni i dodatkowymi kosztami.
Warto wspomnieć o mobilności maszyn BIOMASSER®. Zarówno małe zestawy jak i duże linie produkcyjne mogą być bez problemu przemieszczane z miejsca na miejsce. Co ważne, można zainstalować całą linię na przyczepie kołowej. Rozwiązanie takie umożliwia podjęcie produkcji w miejscu składowania surowca. Pozwala to wyeliminować koszty transportu słomy i świadczyć usług brykietowania u klienta.
Jakie jeszcze zalety posiada brykieciarka BIOMASSER®? Szczególną uwagę zwrócić należy też na charakter naszych maszyn. Są to bowiem urządzenia najnowszej generacji, które wyróżnia modułowość. Oznacza to, że możemy rozbudowywać, zwiększać wydajność linii dokładając kolejne moduły maszyn, kolejne brykieciarki. Ponadto, możemy naszą brykieciarkę zestawić z rozdrabniaczem do słomy Tomasser®, by stworzyć kompletną linię produkcyjną. Wśród osób, które zajmują się przetwarzaniem biomasy wzrasta również świadomość, że najprościej zwiększyć wydajność brykieciarki dzięki odpowiedniemu przygotowaniu surowca (np. rozdrobnienie i nie używanie domieszek, unikanie zanieczyszczeń). Warto więc tym bardziej skorzystać z modułowej generacji maszyn Biomasser, które zapewnią kompleksowość produkcji i usprawnią podjęte działania.