Innowacyjna Technologia Brykietowania BIOMASSER®

BIOMASSER® brykietuje surowiec biomasowy o wilgotności od 10% do 30%, czyli bez suszenia.

Zużycie energii  do produkcji 1 tony brykietów w technologii BIOMASSER® jest niskie i wynosi 70 kWh – 80 kWh. W przypadku innych systemów trzeba się liczyć z dwu- a nawet czterokrotnie większym zużyciem energii.

 

Jako że nasza wspomniana w tytule technologia decyzją Komisji Europejskiej uzyskała pierwsze w Europie Świadectwo Weryfikacji technologii środowiskowych nr VN20140001 w ramach projektu ETV (en: Environmental Technology Verification, pl: Weryfikacja Technologii Środowiskowych), chcielibyśmy pochwalić się Wam tą wspaniałą informacją i przypomnieć pokrótce czym jest i na jakiej zasadzie BIOMASSER®. Cieszy nas bardzo takie wyróżnienie i tym bardziej motywuje do dalszej pracy, której wynikami będziemy się chętnie z Wami, drodzy czytelnicy, dzielić.

 

TECHNOLOGIA BIOMASSER® – CO TO TAKIEGO?

To technologia brykietowania słomy, siana, trzciny itp. bez suszenia. Co bardzo ważne, jest to pierwsza i jedyna na rynku europejskim technologia brykietowania, która została sprawdzona przez niezależnych europejskich ekspertów w zakresie takich wartości:

  • Wilgotność materiału wejściowego: od 10% do 30%
  • Temperatura otoczenia: od +5°C do 30°C
  • Trwałość mechaniczna brykietów: minimum 80%
  • Jednostkowe zużycie energii: pomiędzy 60 kWh/t i 80 kWh/t
  • Wydajność (dla BS114 SOLO): pomiędzy 60 kg/h i 90 kg/h

Oznacza to, że parametry podane przez producenta są spełnione i prawdziwe.

 

NA CZYM POLEGA TA TECHNOLOGIA I CO JĄ WYRÓŻNIA?

BIOMASSER® brykietuje surowiec biomasowy o wilgotności od 10% do 30%, czyli bez suszenia.

Inne technologie mają problem z wilgotnością, bo przetwarzają surowiec w zakresie od 8% do 12%, a więc trzeba go wysuszyć. By wysuszyć biomasę musimy wybudować suszarnię, zakupić odpowiednie maszyny, opłacać rachunki za ich użytkowanie tzn. energię, części zamienne, obsługę, czyli mamy dodatkowe koszty. I to niemałe. Ponadto, suszenie jest procesem o wysokim ryzyku pożarowym.

liniaKolejna kwestia to przyłącze elektryczne. Suszarnia składa się z maszyn, które wymagają zasilania elektrycznego. Nie zawsze mamy w gospodarstwie, na produkcji możliwość zasilania kolejnych urządzeń z uwagi na uwarunkowania techniczne i zadeklarowaną moc zamówioną.

BIOMASSER® wcale nie potrzebuje suszarni, więc opisane kwestie odpadają.

 

Teraz czas na rozdrobnienie surowca. Nasza technologia pracuje z sieczką o długości od 1cm do 5cm. W przypadku innych technik przetwarzania biomasy, zwłaszcza przy pelletowaniu, potrzeba sieczki o długości 1mm-2mm! By to osiągnąć trzeba zastosować rozdrabnianie dwu-stopniowe: wstępne pocięcie, a następnie zmielenie. Oznacza to zakup kolejnych maszyn, a co za tym idzie zwiększają się koszty całej inwestycji oraz koszty eksploatacji.

U nas wystarczy jeden rozdrabniacz TOMASSER® – bardzo dobra maszyna, która zapewnia właściwą sieczkę.

Nasze brykiety nie wymagają także chłodzenia na etapie produkcji, więc nie ma żadnych instalacji chłodniczych.

Krótko mówiąc inne techniki zwiększają wymagania finansowe, koszty użytkowania, tak samo jak i zapotrzebowanie na moc elektryczna, zajmowaną powierzchnię dla suszarni, czy dodatkowego chłodzenia.

 

Zużycie energii  do produkcji 1 tony brykietów w technologii BIOMASSER® jest niskie i wynosi 70 kWh – 80 kWh. W przypadku innych systemów trzeba się liczyć z dwu- a nawet czterokrotnie większym zużyciem energii.

 

Brykiety z BIOMASSER® są trwałe, nie rozpadają się. Można je też bezproblemowo przechowywać nawet kilka lat w przewiewnych pomieszczeniach.

 

CZY WARTO STOSOWAĆ TECHNOLOGIĘ BIOMASSER?

Oczywiście, że warto. Wszystkie cechy i zalety przemawiające za tą innowacyjną i wyróżniającą się na rynku nie tylko polskim, ale i światowym, technologią przedstawiliśmy wyżej. Korzyści z tego płynące można odczuć w wielu aspektach, między innymi: ekonomicznym, inwestycyjnym, a także w kwestii zajmowanych powierzchni, kosztów związanych z eksploatacją oraz konserwacją maszyn,  kwalifikacji personelu obsługującego oraz serwisu technicznego.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was do wyboru naszej innowacyjnej technologii BIOMASSER®.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *