Seradela siewna (Ornithopus sativus), bo to o niej mowa, jest to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych. Pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego i północno-zachodniej Afryki. Mimo niewielkiej liczby gatunków, rodzaj seradela tworzą zarówno rośliny jare, jak i ozime, wieloletnie, jednoroczne, występujące w stanie dzikim i uprawne.
Szeroko użytkowana seradela siewna nie bez powodu nazywana jest „koniczyną piasków”. Cechują ją niewielkie wymagania, więc doskonale nadaje się na słabsze kompleksy glebowe, co jednak nie znaczy, że uprawa na podłożach zasobniejszych jest wykluczona. Roślina ma duże wymagania wodne, ale jednocześnie potrafi – co rzadko spotykane – korzystać z rosy i mgły dzięki specyficznej budowie liści pokrytych delikatnymi włoskami. W przypadku użytkowania poplonowego, kiedy długość dnia w okresie późnoletnim i jesiennym ogranicza straty wodne wywołane transpiracją, ma dobry przyrost zielonej masy.
Najważniejszym atutem tej rośliny jest jednak to, że wzbogaca ona glebę w azot. Dzięki symbiozie z bakteriami nitryfikacyjnymi pozostawia go w podłożu w ilości nawet do 120 kg czystego pierwiastka na hektar.
Uprawa seradeli daje wiele korzyści i ma duże znaczenie w płodozmianie:
- wpływa korzystnie na żyzność i stan fitosanitarny gleby,
- stanowi dobry przedplon dla innych upraw, zwłaszcza zbóż,
- poprawia bilans substancji organicznej w glebie,
- pozostawia stanowisko zasobne w azot, sama wykorzystuje go z powietrza i symbiozy z bakteriami brodawkowymi,
- może być użytkowana na paszę jako zielonka, siano, a także jako komponent kiszonek,
- może służyć jako pastwisko,
- uzyskana z niej pasza zawiera dużo białka, soli mineralnych i witamin,
- można ją siać w różnych terminach: jako plon główny, w plonie wtórym, jako wsiewkę w inną roślinę lub poplon ścierniskowy.
Ostatnio mieliśmy możliwość wypróbowania naszej technologii brykietowania BIOMASSER® na tej niezwykłej roślinie i możemy dopisać kolejną korzyść do powyższej listy. Seradela doskonale poddaje się brykietowaniu, a 1 mb brykietu waży aż 5 kg ! Dla porównania 1 mb brykietu ze słomy żytniej lub pszennej waży około 4 kg.
Żródła:
https://www.agrolok.pl/artykuly/seradela–poplon-doskonaly.htm
http://www.sadowniczy.pl/product-pol-24512-Seradela-cena-za-1-kg.html