…coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych i gospodarstw rolnych jest zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii (czyli m.in. biomasą przetworzoną np. na brykiety).
O SAMEJ TRZCINIE SŁÓW KILKA
Trzcina pospolita to w zasadzie najpopularniejsza w Polsce roślina terenów podmokłych. Gdzie występuje? Głównie nad brzegami wód stojących i płynących, ale również na podmokłych terenach (bagna, przydrożne rowy, wilgotne łąki itp.). Trzcina zaliczana jest do roślin wszędobylskich, gdyż zasiedla się ona niemal na całej kuli ziemskiej. Do zalet trzciny należy jej mrozoodporność, wytrzymałość, żywotność i ekspansywność. Trzcina dobrze czuje się zarówno w klimacie ciepłym jak i umairkowanym.
Trzcina w zależności od odmiany może osiągać wysokość 1-4 m. Zwykle też rozrasta się w duże kępy za sprawą silnych, grubych i zdrewniałych podziemnych kłączy. Zimowo-wiosenna wycinka trzciny sprawia, że roślina jest jeszcze mocniejsza i intensywniej się rozrasta. Liście trzciny mają ostre brzegi, wyrastają ze źdźbła w dwóch rzędach i osiągają aż do 60cm długości. Ich kolor jest sinozielony.
Trzcina dzięki temu, że nadzwyczaj dobrze znosi falowanie wody lub też trwałe podtopienia (nawet do 2m) może być stosowana do utrwalania brzegów stawów i osuwisk. Jest to również roślina niezwykle tolerancyjna i może dostosować się do różnych warunków (np. Zasolenia gleby, miejskich zanieczyszczeń). Najbardziej upodobała sobie jednak miejsca nasłonecznione, na terenach w miarę zasobnych i trwale wilgotnych. Ciekawostką może być fakt, że trzcinie nie straszny nawet wzrost w wodach silnie zanieczyszczonych przez ścieki komunalne.
DO CZEGO MOŻNA WYKORZYSTAĆ TRZCINĘ
Posiadając własny areał, który jest porośnięty w dodatku trzciną to dodatkowe źródło dochodów rolnika. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane wzrostem zainteresowania wykorzystania trzciny na dachy i strzechy w wielu krajach Unii Europejskiej. Ze względu na swoje właściwości sprawdza się właśnie idealnie jako materiał budowlany. Do jakich innych zastosowań przyda nam się jeszcze trzcina? Świetnie utrwala brzegi przed wodną erozją. Ma spory udział w tworzeniu torfu. Można ją wykorzystywać do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach biologicznych. Młode pędy nadają się nawet jako pasza dla zwierząt. Te już dojrzalsze najlepiej wykorzystać jako podściółka dla zwierząt hodowlanych albo możemy z nich wykonać ogrodzenia lub płotki, by zabezpieczyć wydmy przed wiatrem. Wiele pań będzie również usatysfakcjonowanych wiedząc, że kwiatostany trzciny są wykorzystywane w zdobnictwie, więc mogą być używane do dekoracji domu czy gospodarstwa.
Poza powyższym, my znaleźliśmy dla trzciny jeszcze jedno bardzo ważne jej zastosowanie – trzcina ma doskonałe właściwości energetyczne i tym samym jest idealnym surowcem do produkcji opału…
BRYKIETUJESZ? WYKORZYSTAJ TRZCINĘ!
Czym właściwie jest sam brykiet? To tak naprawdę rodzaj produktu opałowego z pociętej (rozdrobnionej) biomasy. Brykiet ma odpowiednią wilgotność i średnicę od 50mm do 80mm. Wilgotność brykietu z biomasy to ok. 18%. Dla porównania – na uzyskanie takiej wilgotności drewna potrzeba co najmniej dwóch lat.
Przeprowadzone przez nas próby zbrykietowania trzciny pospolitej na urządzeniach BIOMASSER® dowiodły, że surowiec ten idealnie nadaje się do produkcji brykietu.
TRZCINA – RAPORT Z PRÓB ROZDRABNIANIA i BRYKIETOWANIA
PORÓWNANIE WAGI BRYKIETU
(Pomiar wykonano poprzez zważenie 1 metra brykietu o średnicy 70mm)
- 1 metr brykietu z trzciny waży 2,80 kg
- 1 metr brykietu ze słomy zbożowej (żytniej) waży 2,90 kg
- 1 metr brykietu ze słomy kukurydzianej waży 4,00 kg
- Waga brykietu z trzciny jest porównywalna do brykietu ze słomy zbożowej – żytniej.
WNIOSKI
Uzyskano pozytywny wynik testów brykietowania trzciny na brykieciarce BIOMASSER® DUO-SET.
Wyniki otrzymane dla trzciny:
- średnia wydajność rozdrabniacza TOMASSER® RK wyniosła 210 kg/h sieczki
- średnia wydajność brykieciarki BIOMASSER® DUO typ BS210 wyniosła 160 kg/h brykietów
- średnie zapotrzebowanie energii wyniosło 82 kWh na 1 tonę brykietów
- 1 metr brykietu ważył 2,80 kg.
Dzięki sporej kaloryczności trzcina pospolita to świetna alternatywa dla paliw kopalnych (np. węgla) czy biomasy drzewnej. Warto podkreślić, że wartość opałowa roślinnej biomasy jest zależna od jej wilgotności. Im bardziej sucha biomasa tym większa jest jej wartość opałowa.
Proces produkcji brykietu z trzciny rozpoczyna się jak zwykle od rozdrobnienia surowca. Trzcina jest materiałem twardszym niż zwykła słoma dlatego do jej rozdrobnienia potrzeba trochę innego sprzętu.
Firma ASKET®, która wciąż się rozwija poszukując nowych źródeł biomasy do wykorzystania ich na cele energetyczne, właśnie w tej kwestii wprowadziła specjalne zmiany technologiczne swoich produktów. Nowy rozdrabniacz TOMASSER® ma odpowiednio wzmocnioną konstrukcję specjalnie po to, by móc rozdrabniać taki surowiec jakim jest właśnie trzcina czy słoma kukurydziana, które potrzebują większej mocy w procesie cięcia.
Sam proces brykietowania trzciny nie różni się już wiele od brykietowania innych surowców takich jak popularna słoma czy siano, a powstały w wyniku tego procesu brykiet jest porównywalny parametrami do brykietu ze słomy żytniej.
Tak więc, jeżeli mieliście do dzisiaj jakiekolwiek wątpliwości czy trzcina nadaje się do produkcji brykietu, to wierzymy, że niniejszym artukułem wszystkie wątpliwości udało nam się rozwiać.
Udanego brykietowania.