Zastosowanie popiołu

Po żniwach zebraliśmy słomę, przerobiliśmy na brykiety, ogrzaliśmy nimi dom i został nam popiół. Co z nim zrobić ? Nie każdy o tym wie, ale taki popiół jest świetnym nawozem.

Spalone resztki substancji organicznych od dawna były używane przez ludzi do użyźniania uprawianej ziemi. Dobrym przykładem są odnajdywane nadal pozostałości po prekolumbijskich społecznościach zamieszkujących dorzecze Amazonki – całe hektary ciemnej i żyznej gleby, kontrastujące z ubogą ziemią tego regionu. To „terra preta do indio” – w dosłownym tłumaczeniu „ciemna ziemia Indian”. Wytwarzano ją zakopując nawóz zwierzęcy, odpady pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz kluczowy element (który nadaje jej ciemny kolor), węgiel drzewny.

Co ciekawe, popiół, a właściwie potaż uzyskiwany z niego w procesie ługowania, był wykorzystywany także do produkcji… mydła.  Pozyskiwanie potażu odbywało się głównie w lasach, gdzie z wycinanych i spalanych drzew otrzymywano dziegieć, smołę, węgiel drzewny i właśnie potaż. Po dodaniu do niego tłuszczów wytwarzano mydło.

Popiół roślinny, jak wszystkie nawozy organiczne, nie jest jednorodny i trudno jest ustalić w nim proporcje poszczególnych składników pokarmowych. Wiadomo że zawiera sporo wapnia, potasu i fosforu, a także inne substancje w ilościach zależnych od tego jakie rośliny zostały spalone. Dzięki swojej drobnej strukturze jest szybko mineralizowany w glebie, poprawia jej gruzełkowatą strukturę, pojemność wodną, a zawarte w nim składniki są łatwo dostępne dla roślin.  Z uwagi na wysokie pH, popiół może być też stosowany do odkwaszania gleb.

Popiół z roślin jest również dobrym dodatkiem do kompostu – oprócz wzbogacenia go w składniki pokarmowe, ogranicza też ewentualny nieprzyjemny zapach rozkładającej się materii w pryzmie.

Popiół okazuje się być doskonałym przykładem możliwości jakie oferuje gospodarowanie w zamkniętym obiegu – od wysiewu rośliny, poprzez zbiór plonu, aż po spopielenie resztek i zasilenie nimi gleby w którą ponownie trafią nasiona.

Źródła:
www.ziemianarozdrozu.pl
www.ineko.net.pl
www.racjonalista.pl
www.wodr.poznan.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *